Súťaž naučí stredoškolákov odlišovať HOAXY od faktov. BENEFITY za odmenu. Nepremeškajte!
Nový ročník stredoškolskej súťaže zameranej na zvyšovanie dátovej a štatistickej gramotnosti prináša nové benefity - financie pre žiakov a možnosť ísť na jednu z fakúlt prestížnej univerzity bez prijímačiek. Tímy môže do súťaže zaregistrovať ich učiteľ do 6. novembra 2024.
Štatistický úrad SR ponúka slovenským stredoškolákom ďalšiu originálnu možnosť preniknúť do sveta dát a spúšťa tretí ročník Európskej súťaže v štatistike (ESC). V školskom roku 2024/2025 si tak ďalšie tisíce mladých ľudí na Slovenska môžu vyskúšať kreatívnu a zábavnú formu spoznávania oficiálnych štatistík.
Súťaž je zameraná na vyhľadávanie a použitie overených faktov z oficiálnych zdrojov . Cieľom aktivity je zvýšiť dátovú gramotnosť mladých ľudí a naučiť ich správne čítať, analyzovať a interpretovať štatistické údaje a odlišovať hoaxy od potvrdených a dôveryhodných informácií.
Aktuálny ročník prináša viaceré novinky. Finančné ocenenia získajú nielen najlepšie tímy žiakov a ich učitelia, ale prvýkrát aj ich školy. Absolútnou TOP novinkou je spolupráca s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, ktorá umožní úspešným tímom v súťaži nastúpiť na štúdium ktoréhokoľvek odboru na Fakulte hospodárskej informatiky bez absolvovania prijímacích skúšok. Platí to pre všetkých žiakov vo veku 16 a viac rokov (súťažiacich v kategórii A), ktorí uspejú v úvodnej časti súťaže a dosiahnu dostatok bodov v testoch, aby postúpili do ďalšej časti súťaže.
"Nová spolupráca štatistického úradu a ekonomickej univerzity, je príkladom toho, ako môžu inštitúcie spoločne motivovať mladých ľudí k hlbšiemu porozumeniu dát. Mladým ľuďom ponúkne cenné skúsenosti, ktoré im pomôžu formovať ich budúcnosť, ale aj schopnosť analyzovať a kriticky vyhodnocovať údaje," uviedla Nikoleta Šlachtová, generálna riaditeľka sekcie diseminácie Štatistického úradu SR.
Európska súťaž v štatistike má dve kolá – národné a európske. V rámci národného kola si súťažiaci najprv preverujú vedomosti v sérii troch odborných testov. Postupujúce tímy v druhej etape národného kola vytvárajú kreatívne prezentácie s použitím a analýzou štatistických dát. V európskom kole sa súťaží s krátkym videom, ktoré na základe dát interpretuje zmeny v živote spoločnosti.
Predchádzajúci ročník ESC zaznamenal vysoký záujem slovenských stredoškolákov , učiteľov a potvrdil kvalitu ich znalostí aj tvorivosť a nápaditosť spracovaní. Slovenskí stredoškoláci uspeli aj v európskom finále, až 3 slovenské tímy sa dostali medzi TOP 5 najlepších v Európe.
ESC realizuje Štatistický úrad SR v spolupráci s Eurostatom (štatistickým úradom Európskej únie) a pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Súťažné tímy zložené z najviac troch študentov môžu registrovať ich učitelia do 6. novembra 2024 na oficiálnej stránke súťaže.
Zdroj: TASR
TIP PRE ŠKOLY: Viete, ako rozvíjať schopnosť kriticky myslieť u stredoškolákov?
NOVINKA: Pracovný zošit KRITICKÉ MYSLENIE PRE STREDNÉ ŠKOLY
Pracovný zošit plný cvičení a úloh zameraných na tréning zručností, ktoré tvoria predpoklady pre schopnosť kriticky myslieť, najmä čítanie s porozumením a vyhodnocovanie dôležitých myšlienok, komunikovať vlastné myšlienky presvedčivo a zrozumiteľne.
Aktivity, cvičenia a úlohy prezentované v pracovnom zošite pripravujú študentov na lepšie porozumenie sveta, na kvalitnejšiu komunikáciu, na osvojovanie schopnosti pracovať s informáciami a prispôsobovať sa rôznym situáciám.
Zameriavajú sa na:
- rozvíjanie informačnej gramotnosti;
- trénovanie zručnosti argumentácie a efektívnej komunikácie;
- pozorovanie sveta z rôznych perspektív a zdokonaľovanie aktívnej zvedavosti;
- analýzu rôznych životných situácií;
- rozvíjanie schopnosti robiť vlastné rozhodnutia.
Pracovný zošit je využiteľný na hodinách dejepisu, občianskej náuky, etickej výchovy, slovenského jazyka a literatúry, na triednickych hodinách. Pracovný zošit je vhodný aj na prácu v menších kolektívoch a skupinách, napr. v záujmových útvaroch, debatných kluboch a pod.